//
právě čtete ...
All posts

Nadšený nebo schopný a ambiciozní?


Včera jsem po 20 hodině na Palackého náměstí v Praze zahlédl slušně oblečeného mladíka s koženou taškou. Zahlédli jsme se současně, on okamžitě změnil směr chůze směrem ke mě. Vypadal, že se chce zeptat na cestu.

Slyším: „Jste z Prahy? Začínám tady podnikat, hledám schopné a ambiciozní lidi. Jste schopný a ambiciozní?“

Poslední tři roky jsem pracoval na několika záměrech, které v říjnu loňského roku vyvrcholily založením Direct people. Dá se říct, že jsem poslední dva roky byl hodně ambiciozní. A navíc jsem měl za sebou náročný pohovor s psychologem. Netušil jsem jak jsem schopný. A tak jsem na něj vteřinu-dvě zíral a nevěděl z jaké strany začít.

Jemu ale svítily mu oči a zopakoval: „… Tak jste schopný a ambiciozní?“. Asi si myslel, že jsem mu nerozuměl.

„Asi další multi-level marketing nadšenec“, proběhlo mi hlavou. Potom jsem se rozesmál. Asi je jedno, jestli dělá Amway, Herbalife nebo nějakou jinou odnož MLM. Skvělé bylo, že mu svítily oči a byl nadšený. Při tom smíchu jsem mu položil ruku na rameno a upřímně mu povídám: „Zkuste to s někým jiným – ale přeju hodně štěstí.“ 

Jeho oči vypadaly nechápavě. Možná chtěl založit další Google nebo aspoň Dropbox – a já se to ani nedozvěděl. Možná by mě přesvědčil.

Tedy pokud by nezačal mluvit jen o tom, jak vydělá peníze. Neznám nikoho, kdo by začal podnikat (jen) s nadšením pro peníze … a opravdu je vydělal. Zato znám lidi, kteří měli trochu tvrdohlavosti a nadšení pro věc, pro službu, pro myšlenku a ve výsledku byli úspěšní. Peníze jsou prostě následkem – měřítkem toho, jak se podaří nadchnout lidi.

Podnikání nebo uvádění produktů na trh je dřina, nic menšího než nadšení nepovede k výsledku. Tak až mě příště někdo osloví, tak se ho aspoň zeptám: „Co Vás tak nadchlo, že s tím chcete podnikat?“  Mohl by to být začátek zajímavé diskuse!

About Petr Šídlo

Life is innovation.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vložte email adresu a dostávejte upozornění na nové příspěvky emailem.

Připojte se k 174 dalším odběratelům

O autorovi

První krok k podnikání v inovacích bylo uvědomění, že vše, co nezačíná u srdce, je odsouzené k neúspěchu. A tak dělám čemu věřím a užívám si, že to nemusí být nic jiného.

%d blogerům se to líbí: