//
právě čtete ...
All posts

Postřehy z konference Innovation Day


V pátek 13. května jsem navštívil konferenci Innovation Day v pražském Kongresovém paláci. Ukázalo se, že i navzdory zlověstnému datu a semifinále mistrovství světa v hokeji, kdy jsme prohráli se Švédskem 5:2, se akce velice podařila a přinesla řadu zajímavých postřehů:

Dr. Georges Haour
Professor of Technology & Innovation management, IMD Lausanne

Inovace je buzzword – zapomínáme co obsah znamená, a pak zapomínáme i na to, co je potřeba udělat pro to, abychom měli výsledky. „Inovace si zaslouží své jméno, jen když je přijata trhem.“

Podpora inovace ze strany státu – EU údajně uvažuje, že by zavedlo povinné nákupy státu od SME firem (SME = Small and Medium Enterprises), protože stát je významným zákazníkem v každé ekonomice. V této souvislosti se objevil odkaz na americký program SBIR.

Ano, je to zajímavá myšlenka jak pomoci inovativním malým firmám. Kolegům z Cognitive security nebo AdvaICT by takové rozhodnutí určitě udělalo radost. Ale v detailu je skrytý ďábel: chtěl bych vidět konzervativní úředníky jak nakupují od malých firem, zejména v IT oblasti. O „preferencích stávajících dodavatelů“ alias korupci ani nehovořme. Podle World Economic forum index 2010 je korupce největším problémem trhu v ČR. Není skvělé to mít černé na bílém?

SME firmy údajně nedostatečně využívají platforem jako je ninesigma.com nebo innocentive.com pro získávání inovací. Pro využití světového mozkového potenciálu. Osobně bych řekl, že v tomto ohledu chybí publikované konkrétní pozitivní příklady.

Zajímavá informace o Technoparku Zurich: místní start-upy údajně mají 90% survival. Nebyl bohužel prostor zjistit jak přesně jej měří, ale v další diskusi se ukázalo, že mají velice náročný filtr na vstupu a propracovaný systém coachingu, když už se dostanete dovnitř. Prostě inkubace jak má být – napojí vás na měřáky a hadičky s výživnými roztoky a budete už jen větší a silnější. Nezbývá než doufat, že do survival rate nepatří sekce uměle udržovaných při životě.

Thomas Andrae
Director EMEA, 3M New Ventures

3M založilo svou „New Ventures“ s cílem získávat z trhu infrastrukturní technologie pro dlouhodobý růst businessu 3M. Infrastrukturní znamená, že technologie by měla mít více aplikací. Cílem 3MNV není generovat zisk na bázi ❤ roky, mají horizont >5 let a déle. Momentálně 12 zaměstnanců, investovali do 12 start-upů (prvopodnikatelů je 11 + 1 sériový). Snad je to náhodný souběh čísel a ne chyba v mém pochopení 🙂

Při investování preferují pravidlo 80:20: „pokud si budete chtít být při investování přiliš jistí, pak bude příliš pozdě“. Také platí“ NO PROTOTYPE = NO MONEY“ a „no money for owner before exit“. Jediné peníze, které vlastník dostane, jsou „na jídlo a na složenky“, aby byl motivovaný pro zvyšování hodnoty společnosti.

Focus 3MNV

Zajímavá diskuse mezi Thomasem Andrae a Vladislavem Ježem z Credo Ventures: korporátní investor zapojuje všechny páky na budoucí odkoupení firmy (jeho zájmem je podchytit úspěšnou technologii ve stádiu zrodu) a vzniká tím konflikt zájmů pro zhodnocení firmy – čím je firma lépe hodnocená, tím více zaplatí při budoucím odkupu podílu. Exit rizikového kapitalisty je vždy prodej třetí straně (nebo IPO) a tím je jeho motivace maximalizovat valuaci start-upu sladěná se zájmy původních zakladatelů. Měl jsem lehký pocit, že diskuse není pro 3MNV úplně příjemná, ale z otázek neuhýbal a mluvil upřímně. Pro mě určitě jeden z nejzajímavějších okamžiků celého dne.

„Nobody messes with 3M in IP protection“. 3M má údajně 3000 vlastních právníků na IP a jedním z nějvětších světových vlastníků IP. Korporátní investor má bezesporu i další výhody, které dokáže start-upu poskytnout: sales a marketingové kanály, inženýry a brand. Umím si představit, že akcelerace, kterou takto mohou poskytnout, může být důležitější než výše popsaný konflikt korporátního investora.

Jak 3MNV hledají potenciální investice: nemají žádný formulář na webu ani jiný formální proces, protože se obávají, že by se v žádostech utopili. Získávají doporučení prostřednictvím vlastní sítě vztahů. Vždy se snaží ke start-upu dostat dříve než VCs.

Závěr prezentace byl věnovaný tomu, že investování je více umění než věda – a že je i to jeden z důvodů proč byla 3M New Ventures vyčleněna jako samostatná společnost. Korporátní mašinérie vyžaduje měřitelnost a objektivní kritéria: jakým pravítkem ale změřit správnost myšlenku start-upu, který ještě nemá žádné nebo minimální příjmy, jak změřit energii a zkušenosti zakladatelů, jak změřit to, že u start-upů musíme počítat s tím, že něco nevyjde, ale vždy se objeví nové příležitosti … proto vznikla 3MNV jako subjekt s jinými principy fungování .

Přenáška Jana Muhlfeita
Chairman Europe, Microsoft

Zajímavý a motivační makropohled na téma jak je důležité být napojený a připravený na světové dění a trendy:
– v Kanadě údajně před 10 lety nedostatek „smart brains“ – udělali „smart“ imigrační politiku a dnes jsou údajně na špičce.
– „The more technology you have, the more important is human brain“.
– Údajně nejvíc studentů v Číně je ze severských zemí, které se takto připravují na rostoucí roli Číny v ekonomice.

Vladislav Jež
partner, Credo Ventures

Investice rizikového kapitálu je jako manželství na přechodnou dobu. Mezi lidmi musí fungovat chemie, není to jen o číslech: nějaké problémy vždy přijdou a chemie je pak klíčem k lepšímu výsledku. Hledají firmy s globálními ambicemi. Firma musí před investicí prokázat, že existují klienti, kteří produkt nebo službu koupí.

V ČR bohužel chybí early-stage investice – na druhou stranu Credo ventures fond byl naplněný jen investicemi českých fyzických osob, takže potenciál v ČR je. Role business anglels (BA): je potřeba být opatrný, někteří angels jsou schopni zablokovat firmu pro další financování a VCs se jim už vyhýbají. Naopak dobrý BA firmu pro případný vstup VC připraví.

K zaměření: podnikatelé by se měli zaměřovat na věci, ve kterých jsou nejlepší a ostatní outsourcovat. Další: rizikový kapitál rád investuje s dalším investorem, který má zkušenosti z businessu, který start-up dělá.

K investicím státu do start-upů: je to dobrý nápad, ale úředníci nebudou schopni fungovat jako rizikový kapitalista – je tam příliš mnoho měkkých kritérií. Jedna z možných cest k řešení je, aby v stát investoval stejnou částku jako soukromý investor („matching“).

Z panelové diskuse o „high-risk, high-potential start-upech“: Co je klíčové pro úspěch start-upu?

Postup (díky Zdeňkovi Vrbkovi z AdvaICT)
1. Get serious about idea
2. Get feedback – customers, partners … is it viable?
3. Establish team

Klíčové oblasti, kde hledat předpoklady k úspěchu  (ostatní účastníci panelu):
– Orientace na trh s potenciálem
– Osoba podnikatele/majitele a jeho tým – musí být vidět, že tento tým to dá, že je tam víra a zkušenosti
– Dobrý příběh o realizovatelnosti, IP a konkurenci a unikátnosti

Workshop o open innovation

Zajímavé, že hlavním důvodem proč se Continental (nedělají jen pneumatiky, ale také řadu technologií pro automobilové interiéry) začal Open Innovation zabývat byla potřeba výrazně urychlit inovační cyklus (z 5-7 let na 1-3 roky).

Jedním z příkladů v automobilovém průmyslu jsou GPS navigace, které v době, kdy je automobilky do aut prodávaly za 3000USD, stály v lepším provedení jako komerční elektronika 300 USD. Příčina ležela právě v pomalých postupech inovace, které zaspaly dobu.

Hlavní problém bylo a je jak spojit OI s tradičními R&D procesy, organizací a lidmi. Tradiční interní výzkumní inženýři se OI hodně brání, vidí v ní ohrožení.

Knihy o OI k přečtení:
Hippel: Democratizing innovation
Howe: Crowd-sourcing

Závěrem bych rád poděkoval paní Martině Jakl za pozvánku a její organizaci, která dala setkání nadhled, úsměv a lidskou stránku, a těším se na další inspiraci za rok.

Úplně na konec odměna v podobě videa o vzniku inovací:

About Petr Šídlo

Life is innovation.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vložte email adresu a dostávejte upozornění na nové příspěvky emailem.

Připojte se k 174 dalším odběratelům

O autorovi

První krok k podnikání v inovacích bylo uvědomění, že vše, co nezačíná u srdce, je odsouzené k neúspěchu. A tak dělám čemu věřím a užívám si, že to nemusí být nic jiného.

%d blogerům se to líbí: