//
právě čtete ...
All posts

Jak přinést přelomové nápady


Chcete nápad, který nadchne šéfa a překvapí konkurenci? Sebelepší kreativní techniky Vám nepomohou, pokud nezměníte myšlení. Souhlasíte, že konečný výsledkek inovace musí ležet v průsečíku atraktivity pro uživatele, technologické proveditelnosti a finanční realizovatelnosti? Ano?

Výsledek inovace

Tak zde je zakleté jádro problému: nesmíte řešit všechny dimenze současně.  Když hledáte poklad, musíte nejdřív zjistit kde je, a teprve potom řešit jak se k němu dostat. Když budete hledat jen na pohodlných místech, nejspíš žádný nenajdete nebo tam najdete konkurenci. Nezahazujte dobré nápady jen proto, že máte od stolu pocit, že budou náročné na realizaci. Až budete mít v rukou mapu k pokladu, způsob vytěžení už nějaký najdete.

Takže na příštím brainstormingu nevybírejte nápady podle porovnání užitku s náročností realizace. Ignorujte náročnost a proveditelnost. Místo toho vezměte Vaše nápady jako jako zárodky myšlenek, které ještě dále rozpracujete a vyberte místo toho například:

– nejatraktivnější nápad pro koncového uživatele, bez ohledu na náklady a realizovatelnost,
– nejvíce přelomový nápad bez ohledu na náklady,
– co si myslíte, že bude nejúspěšnější, bez ohledu na další kritéria,
– vezměte i pragmatickou variantu.

Rozdělte si je v týmu a pracujte dále s všemi. Rychle a levně za pomocí prototypů ověřte své domněnky se skutečnými budoucími uživateli. Interakce se zákazníky Vás posune a inspiruje k dalším nápadům – a pokračujte tak dlouho, dokud nebudete vědět, že jste objevili poklad, který hledáte. A znovu zdůrazňuji – především neřešte technologickou proveditelnost a finanční realizovatelnost dříve, než budete mít něco atraktivního pro zákazníka.

Jak přijít s přelomovou inovací

Ve světě rizikových start-upů je atraktivita pro zákazníka primárním měřítkem úspěchu. Příkladem může být například YouTube, který Google koupil v roce 2006 za 1,65 miliardy USD a například v roce 2009 měl provozní náklady kolem 700 milionů USD při příjmech ve výši 240 milionů USD. Podle prohlášení CEO za začátku roku bude teprve letošní rok 2011 prvním, ve kterém YouTube vytvoří provozní zisk.

Tento vzorec se opakuje u většiny přelomových inovací (Google v počátcích, Facebook, Dropbox a další): prvotním měřítkem úspěchu je atraktivita měřená jen počtem zákazníků. Monetizace (tj. vytěžení pokladu) se vyřeší později. To často i za cenu dlouhodobých provozních ztrát – které jsou však vyvážené potenciálním velkým ziskem (desetinásobek investice, i více). Budete potřebovat odvahu, víru a vytrvalost, ale výsledek může stát za to. Kdo říkal, že to bude snadné? 🙂

About Petr Šídlo

Life is innovation.

Komentáře

1 komentář: „Jak přinést přelomové nápady

  1. libi!

    Posted by pricing idiot | 11.7.2011, 09:32

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vložte email adresu a dostávejte upozornění na nové příspěvky emailem.

Připojte se k 174 dalším odběratelům

O autorovi

První krok k podnikání v inovacích bylo uvědomění, že vše, co nezačíná u srdce, je odsouzené k neúspěchu. A tak dělám čemu věřím a užívám si, že to nemusí být nic jiného.

%d blogerům se to líbí: