Jak to udělat, aby lidé z firmy neustále přinášeli nové a skvělé věci, které ohromí zákazníky? Silné příklady táhnout a kdo by nechtěl být jako je Apple, Google, Cisco a v čechách třeba řetězec restaurací Ambiente Group?
Pojďme si vysvětlit a ukázat co je inovační kultura a její klíčové ingredience a pro názorný příklad si představme, že jsme majitelé úspěšné restaurace. A mimochodem, majitelem úspěšné restaurace jste se určitě nestali, protože jste dokázal uvařit jednu dobrou večeři pro kamarády. Majitelem úspěšné restaurace se stanete pokud dokážete vybudovat systém, který dokáže vařit přitažlivá jídla pro zákazníky doplněná přátelskými službami a překvapivými změnami v jídelníčku.
Co je hlavní přínos inovační kultury? Lepší produkty pro zákazníky? Konkurence, která přestane stíhat?Větší efektivita peněz investovaných do inovací? Prostor pro lidi s velkým potenciálem, kteří by si jinak odešli založit vlastní firmu? Klid pro majitele firmy, který může odejít do časného důchodu, protože firma neshnije na místě, kde jí zanechal?
Pojďme se vrátit k naší analogii s restaurací – jaké jsou klíčové ingredience inovační kultury?
1. Majitel restaurace je leader s jasnou vizí
Steve Jobs, Larry Page nebo Tomáš Karpíšek – lidi, kteří se dívají na horizont a dávají svým lidem i zákazníkům jasný obsah (vizi) kam a jak chtějí jít. Nebude místo v knize rezervací prostor pro nové strávníky, jinde fluktuující číšníci a kuchaři ho nechtějí opustit, protože dostávají větší spropitné. Pokud firma nemá takového vizionáře v osobě CEO, vlastníka nebo generálního ředitele, pak ve firmě musí být jiná silná a respektovaná osobnost, která tyto vize vytvoří.
Nevznikají tlusté studie s nápisem „vize, mise, strategie“, žádný korporátní blaf, ale srozumitelná představa restaurace, která nadchne lidi.
2. Dobře řízená obměna jídelníčku
Není cílem mít strnulý a stagnující jídelníček (přijdeme o štamgasty), ale zároveň nemůžeme na jídelníček dát cokoli šéfkuchaře napadne, třeba grilované býčí koule s mozzarellou. Musí existovat proces, kterým šéfkuchař vymýšlí nová jídla a spolehlivý, zákaznicky orientovaný způsob, kterým se rozhoduje co na jídelníčku zachovat a co včas nahradit nebo doplnit.
Úspěšná inovace není nikdy událost, ale výsledek procesu. iPad od Apple byl výsledek propracovaného procesu, který trval několik let. Vyberte jakoukoli jinou úspěšnou inovaci a na pozadí vždy najdete proces – sérii kroků a rozhodnutí, které nakonec vedly k úspěšnému produktu. Předpokladem úspěšné inovace je postup cílený na výsledek a řízený v definovaném čase – tj. inovační proces.
Klíčové momenty inovačního procesu:
- Zapojení nejvyššího managementu je nezbytností.
- Potřebujete invenci, intuici a osobní zapojení, od managementu i od inovátorského týmu.
- Zejména ranné stádium inovací nejde rozhodovat formálně, ale na základě vybudované intuice, jinak zabijete kreativitu a inovačního náboj.
- Proces musí odstranit „geniální“ myšlenky vlastních lidí, zejména managementu (labužníků) a zajistit, že výsledný design bude přitažlivý pro skutečnou cílovou skupinu (strávníky).
- Nikdo, kdo se neúčastní práce v týmu od začátku, nesmí do jeho práce zasahovat.
- Chvalte lidi za neúspěchy, pokud se staly rychle a levně (věděli jste, že Apple dělá pro každý produkt/službu 10 zcela jiných prototypů v koncové kvalitě?).
- Nelze ho zavádět ani řídit byrokraticky.
3. Jasné rozhodování o inovacích
O inovaci jídelního lístku by neměli společně rozhodovat: majitel restaurace, šéfkuchař, hlavní číšník, první číšník, druhý číšník, modrooká číšnice, uklízečka toalet, dodavatel masa, noční vrátný ani taxikář stojící na štaflu před restaurací. Jejich názor na jídelní lístek je super, ale takové množství lidí prodlužuje, rozmělňuje a hlavně na konec vychází průměrný kompromis, který sebere inovátorům chuť do práce.
Určete malou skupinu lidí, kteří jsou zodpovědní a nechte je rozhodovat – přitom mějte jasná kritéria pro hodnocení úspěšnosti. Vždy dělejte více variant a nebojte se myšlenky zahazovat, vzpomeňte na počty pokusů kolik udělali Edison, Tesla nebo Dyson (tisíce). Svítili bysme dnes žárovkami, kdyby Edison musel výsledky a záměry každého pokusu vysvětlovat a obhajovat nějakému střednímu a vyššímu managementu? Získáte rychlost v rozhodování, která je klíčem k pohybu nových inovací.
4. Zaměření
Je-li mojí vizí postavit restaraci s výborným českým jídlem, můžu pochválit šéfkuchaře za rizoto se hříbky, ale na jídelní lístek nebudu dávat suši.
Dobrá vize pomáhá směřovat příběh firmy. Každý zaměstnanec jednoduše pozná, jestli se inovace do příběhu následujících let hodí, nebo nehodí. Může supermarket založit vlastní splátkovou firmu? Může vám banka nabídnout nástroje pro řízení domácího rozpočtu? Může softwarová firma prodávat letenky? Bude mít Apple svůj internetový vyhledávač? Neříkejte zaměstnancům, partnerům a zákazníkům kolik chcete letos vydělat, řekněte jim jaká jídla pro ně chcete vařit – z toho poznáte odpovědi na podobné otázky.
5. Inovační tým
Chcete-li zvýšit vytíženost Vaší restaurace v čtvrtek od 14.36 do 16.51 dejte dohromady adekvátní tým, například kuchaře, číšníky a sommeliéry, kteří splňují následující předpoklady:
- Hledají si způsoby, nikoliv důvody.
- Mají lidsky pozitivní náboj.
- Směřují k výsledku.
- Jsou ochotni jít přes hranice, zkoušet nové věci i za cenu rizik.
- Budou se zadáním bavit.
Designéři v Apple jsou placeni o 50% více než jejich kolegové v jiných firmách. Ale to není důvod proč ve firmě jsou – důvod je v produktech, na kterých se mohou realizovat. Zažil jsem obdobný obrat v produktovém týmu pro ICT u mobilního operátora – z demoralizace, ve které jsme je našli, je účel, smysl a možnost přivést na svět své myšlenky posunul do „téměř euforie“ (citace zákazníka).
Firmy se silnou inovační kulturou mají často jednu věc společnou – pokud kandidát o pracovní místo nevzbuzuje nadšení, tak raději nechají místo nenaplněné. V design firmě IDEO nabírají jen když kandidát úspěšně projde 10 pohovory. O hiring procesu v Google se už také hodně ví.
Jak vytvářet inovační kulturu?
Pojďme opustit naši restauraci, všem tam chutná a nikdo nechce po zavíračce domů. Jak ale vytvořit inovační kulturu v našich standardních, obvyklých, normálních a možná trochu nudných firmách? (promiňte, ale pracoval jsem v bance a IT):
Krok 1
Neučte se vařit čtením kuchařky. Uvařte první jídlo – a dejte ho ochutnat zákazníkům. Začněte se učit na své první inovaci, což konkrétně znamená:
- Vyberte skupinu schopných lidí pro budoucí jádro inovačního týmu.
- Najměte zkušeného facilitátora/konzultanty, který zná proces a pomůže Vám jej nastavit tak, aby vyhovoval Vašemu businessu a dodá Vám nástroje, znalosti a dovednosti, kde je třeba (principy jsou stejné, ale banka potřebuje jiné nástroje a postupy než softwarová firma nebo výrobce elektrotechnických součástek).
- Společně vyberte téma k inovaci, kterému věříte, že uspěje.
- Zapojte top-management do reálné práce.
Odhadovaný čas: dle podnikání může být střední čas kolem 3-6 měsíců, složitější produkty a služby mohou potřebovat i 12 měsíců a více.
Mezitím
- Pokud nemáte, hledejte inovačního leadera s příběhem (vizí) pro celou firmu; někdo by se mohl začít profilovat v předchozím kroku a inspirujte se v tom od Google: pokud nedokáže nadchnout více lidí ve firmě, raději nechte místo neobsazené, je to lepší.
- S porozuměním inovačnímu procesu hledejte jednoduchá pravidla rozhodování o inovacích, který vyhoví vaší firmě.
- Kultivujte tým – přiberte lidi, zbavte se zátěže.
Krok 2
Po úspěšném završení prvního projektu nechte jádro inovačního týmu pracovat na dalších projektech, do kterých, podle tématu, zapojíte další lidi z firmy. Šiřte povědomí, zlepšujte proces, zvládněte potřebné nástroje a rozvíjejte inovační tým.
Proč je důležité mít jádro inovačního týmu, které prochází všemi inovačními projekty?
- Znalost zákazníka – jádro inovačního týmu bude mít stále lepší pochopení zákazníků, produktů/služeb, možností obchodních kanálů atd a každá další inovace bude efektivněji zavedená.
- Znalost inovačního procesu a nástrojů – budete v inovacích efektivnější, protože budete stavět na minulých zkušenostech a znalostech jak postupovat a jak se vyhnout slepým uličkám.
- Koncentrace know-how – rozvíjením know-how tohoto týmu máte největší páku na inovaci ve firmě,
- Šíření inovační kultury – v každém projektu bude jádro inovačního týmu učit zbytek firmy jak se u vás inovace dělají.
- Kariérní růst – inovační tým bude přirozeným místem koncentrace a směřování Vašich nejlepších lidí.
Inovační tým teď můžete přejmenovat třeba na inovační laboratoř – například pro vzoru Google Labs. Další cesta ještě nebude jednoduchá ani krátká, ale teď už budete mít jasnou představu co je potřeba dál.
Jestli se nepodaří napoprvé, nevadí – rychle a levně objevená slepá ulička je pozitivní věc, tak se poučte a zkoušejte to dál. Že na tento Everest jde vylézt, je jasné, ale kdyby to bylo tak jednoduché, dělali by to už všichni.
A kdyby Vám chyběl amatérský degustátor jídel, dejte vědět!
Nemyslím si, že by jsi byl „amatérský degustátor“, ale „degustátor se srdcem“ 🙂
Rozhodně, jestli někdo chce vařit pro srdcaře, jsem ideální zástupce cílové skupiny! 🙂
Tak my si lámem hlavu a ty to tady celé máš:-)
🙂 příště to pošlu jako přípravu – a dokud nedáte test na přezkoušení aspoň za 2, nikam nejdu 🙂