//
právě čtete ...
All posts

Jak vytvořit ještě lepší nápady


Inovace a kreativita má mnoho podob – někdy pracujete s týmem na velkém projektu a jindy tvoříme sami. Při individuální práci mám často problém tvořit nápady – nejen pro nové produkty, ale také co všechno by mělo být v připravované nabídce, projektovém plánu nebo zprávě pro klienta. Pak mi výborně funguje technika volného psaní, kterou jsem objevil díky knize Accidental Genius od Marka Levyho.

Jak to funguje? Naše nejlepší nápady jsou často skryté, zasypané banalitami, za více asociacemi nebo jsou v oblasti negativních myšlenek, kterým se raději vyhnete. Do toho vnitřní kontrolor omezuje hrací pole dalšími pravidly a tím zabíjí schopnost přinášet nové a nezvyklé věci.

Jak obejít vnitřního kontrolora a dostat ven všechny ty skvělé a nečekané myšlenky?

Uvolněte se. Vypněte telefon, manželku a všechny další rušivé prvky v okolí. Napište na první řádek stručně a jasně téma, kterému se chcete věnovat. Vypněte i svůj perfekcionismus. A začněte psát, první myšlenku, která Vás napadne a pokračujte čímkoli dalším co Vás napadne. Princip je, že píšete skutečně cokoli. Rozvíjejte myšlenky, napojujte, pište seznamy. Když Vás napadne volná asociace, běžte po ní. Pište i negativní věci, které byste jinak nenapsali. Píšete pro sebe, snažíte se zmapovat prostor, který máte v hlavě kolem daného tématu, takže tam patří skutečně vše, nikomu nemusíte dávat výsledek přečíst.

Na psaní textu je něco magického: dá Vám obrovskou sílu koncentrace. Posouvá Vaše myšlení. Ale musíte psát vše a nesmíte přestat. Nechoďte si pro pití nebo na záchod, vypněte třeba i telefon. Když nevíte co psát, pište třeba “nevím co psát, protože mám v hlavě prázdno …” atd., hlavně zůstaňte u textu. Uvidíte, že se brzy posunete, často i nečekaným směrem.

Momenty, kdy nevíte, bývají právě zásadní – objevili jste totiž vlastní hranici, neprobádanou oblast nebo tabu. Zůstaňte tam, i když je to trochu nepříjemné, dejte své hlavě čas si to uvědomit, aby s tím začala pracovat. Přijdou otázky, možná asociace – pište si je.

Pravidlo, které je naprosto zásadní: oddělte psaní a revidování textu. Pokud píšete, pište, nevracejte se k napsanému textu. Neopravujte gramatiku, nezdržujte se. To uděláte později. Pokud to budete dělat současně, zahltíte se a výrazně Vám klesně výkon. Budete-li jen psát bez revidování, zvládnete zmapovat téma ze své hlavy ve velice krátkém rozmezí 15-30 minut.

Po dopsání se pusťte do revize. Uvědomte si, že text Vám říká nejen o čem jste přemýšleli, ale možná ještě důležitější věc: o čem jste NEpřemýšleli. Nad čím se můžete v druhém a dalších kolech zamyslet a doplnit. Doplňte co Vás napadne. Upravte text do srozumitelné podoby, abyste mu rozuměli i za týden. Napište si do textu otázky, které Vás napadnou. Netrapte se s gramatikou, zaměřte se na obsah.

Již po prvním kole Vás freewriting posune, ale po 2-4 kolech můžete mít téma rozpracované jak do potřebné šířky i hloubky a můžete jej dále využít dle potřeby: zpracovat z něj článek, prezentaci nebo z něj jen vydestilovat dobré nápady, které jste potřebovali. Dejte si za pár dnů další kolo revize a dopište opět své asociace – text, myšlenky i nápady, podobně jako víno, zrají s délkou své existence. Má-li výsledkem být veřejně publikovaný text, můžete z těchto “surových dat” vhodným výběrem do nového dokumentu vytvořit co je potřeba. Ze zkušenosti mohu freewriting doporučit i pokud se snažíte vyřešit složitější osobní problém.

Před začátkem psaní doporučuji nastavit časový interval po který chcete psát, vhodné je rozmezí 15-20 minut. Nespoléhejte se jen na hodinky nebo jiný pouhý ukazatel času, který musíte neustále kontrolovat a rozptylovat se tím. Namísto toho použijte mobil, budík nebo (milovníci metody Pomodoro bezpochyby zajásají) kuchyňskou minutku – jednoduše jakékoliv zařízení, které se po uplynutí stanoveného časového intervalu automaticky ozve.

Tipy: Pokud máte během freewritingu problém s koncentrací a necháte se jednoduše rozptýlit, zkuste vypnout monitor a psát naslepo. Používejte „jednodušší“ textové editory, jako je osvědčený Poznámkový blok (Win), TextEdit (Mac) nebo výborný OmmWriter (Mac), které vás nebudou rozptylovat označováním chyb a možnostmi formátování textu. Pokud je vám milejší (nebo rychlejší) psát rukou, papír a tužka poslouží stejně dobře jako počítač.

About Petr Šídlo

Life is innovation.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vložte email adresu a dostávejte upozornění na nové příspěvky emailem.

Připojte se k 174 dalším odběratelům

O autorovi

První krok k podnikání v inovacích bylo uvědomění, že vše, co nezačíná u srdce, je odsouzené k neúspěchu. A tak dělám čemu věřím a užívám si, že to nemusí být nic jiného.

%d blogerům se to líbí: