//
právě čtete ...
All posts

Jak se nebát kopírování


„Co když to od nás někdo zkopíruje?“ pronesl šéf a nálada v zasedačce najednou klesla k bodu mrazu. Nikdo z týmu neví co říct. Věta zněla jako obvinění za nedomyšlený nápad. „Nějak to ochráníme“pronesl nesměle mladík u okna. Jeho postarší, od pohledu zkušený spolusedící paralyzovaně dodává: „konkurence to stejně zkopíruje, tak jaký to má smysl … „.

Hraje hokejový tým proto, aby vyhrál jeden zápas nebo chce vyhrát mistrovství?
Snaží se firma vyhrát jedinou inovací nebo stálými změnami k odlišení se od konkurence?

Má snad konkrétní inovace smysl jen když se někomu zabrání, aby ji zkopíroval?

„Když to nebude ochráněné na 100%, tak do toho nejdeme“ nikdo jen tak neřekne. Přesto to často slyším mezi řádky. Jak by asi dopadl Apple, kdyby Steve Jobs takto přemýšlel? Možná by zůstal u iPodu a utápěl se v neférovosti světa, když jeho nápad začal kopírovat každý od Microsoftu až po Sony?

Já to vidím jinak: ať si zkopírují jednotlivé nápady, jestli si myslí, že to zvládnou (není to tak jednoduché jak to vypadá). Podstatné je, že kulturu, ve které vznikají, jen tak zkopírovat téměr nejde. A i kdyby vyhráli jeden zápas, tak pro ligu to nebude mít velký význam. Kdo v dnešní době ještě věří v záchranu jedinou inovací?

Řešení je neustálý pohyb dopředu, definovat trendy (tedy pokud není cílem prodávat komoditu za ceni diktovanou trhem). A zase je tu příklad s Apple: i přes snahu různých kopírovačů je Apple jednou z nejziskovějších firem. Vyhrála ligu a stále drží na špičce.  Tak se to má dělat. Kopírovat nápad možná jde, realizace je mnohem těžší.

Nejde o jeden zápas, o jeden nápad – ale o mistrovství dělat to opakovaně. Nasedněte na inovační vlnu, podobně jako při surfování a jeďte, udržte se. Udržujte rovnováhu a sázejte jeden trik za druhým a kašlete na to, jestli se to někdo snaží po Vás opakovat. Dívejte se dopředu a držte se na vlně.

Jen nezapomeňte rukama pádlovat dřív než se vlna zvedne, jinak nebudete mít rychlost, abyste se na ní dostali a udrželi. Neřešte jeden zkopírovaný trik, na to se brzy zapomene – protože vy už budete dávno jinde. Občas vás to semele, ale jestli hledáte jistotu, tak se můžete dívat v televizi na jiné borce.

Move fast, or get run over.
If no one is copying you, try harder next time.

 

 

 

 

About Petr Šídlo

Life is innovation.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vložte email adresu a dostávejte upozornění na nové příspěvky emailem.

Připojte se k 174 dalším odběratelům

O autorovi

První krok k podnikání v inovacích bylo uvědomění, že vše, co nezačíná u srdce, je odsouzené k neúspěchu. A tak dělám čemu věřím a užívám si, že to nemusí být nic jiného.

%d blogerům se to líbí: