//
právě čtete ...
All posts

Bariéry inovace I: core-narcismus


Předevčírem skončil Kodak, včera Nokia. Kdo skončí dneska? Kolem nás se valí velká inovační vlna. Kreativní destrukce. Velké korporace se hroutí jako domečky z karet. V roce 1958 měla průměrná korporace z indexu S&P 500 životnost 61 let, v osmdesátých letech to bylo 25. Dnes je to 18.

Někdo přežívá (P&G, IBM, 3M, …), někdo ne (Kodak, Nokia, …). Jak se může stát, že velké firmy s tolika zdroji a chytrými lidmi na palubě to prostě nezvládnou a skončí? Jak je to s vaší firmou?

Pojďme se společně podívat, v čem bývají hlavní problémy, protože problém dobře popsaný je problém napůl vyřešený.

Moment, ale jak nás posune znalost překážek? Když budu chtít někam doběhnout, znalost překážek na cestě mě přece do cíle nedostane! Abych někam doběhl, musím především běžet – tj. hýbat se, dívat se na cestu, dýchat a držet rytmus, mohli byste namítnout.

Úplně souhlasíme. Jen samo rozběhnutí inovací ve velké firmě je podobné výšlapu na osmitisícovku: pokud se dobře nepřipravíte, můžete umrznout v základním táboře nebo vám před vrcholem dojdou síly. Každá z bariér může být v různých firmách různě veliká, stejně jako každý vrchol, který chcete zdolat, má svá vlastní specifika.

Screen Shot 2014-10-10 at 8.44.52

Nejhoršími bariérami jsou však pravidelně ty, o kterých je management přesvědčený, že „tohle se u nás nemůže stát”, což zřejmě souvisí i s tím, že se jako dvě největší bariéry obvykle objevují leadership a firemní kultura. Který lídr by uznal, že by problém mohl být v něm, případně v kultuře, kterou spoluvytváří? Právě proto s inovacemi nepohnete bez důkladného pohledu do zrcadla.

Tak se pojďme podívat, co v něm hledat – třeba uvidíte i kousek své firmy…

Více čtěte na HR Kavárně … zde

About Petr Šídlo

Life is innovation.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vložte email adresu a dostávejte upozornění na nové příspěvky emailem.

Připojte se k 174 dalším odběratelům

O autorovi

První krok k podnikání v inovacích bylo uvědomění, že vše, co nezačíná u srdce, je odsouzené k neúspěchu. A tak dělám čemu věřím a užívám si, že to nemusí být nic jiného.

%d blogerům se to líbí: