//
právě čtete ...
All posts

Jak najít inovační příležitosti?


Koncem května jsem se na konferenci „Řízení inovací 2016” snažil o zamyšlení nad hledáním nových businessů nad rámec „mám super nápad, to určitě potřebují všichni“. Chtěl jsem, alespoň trochu, prosvítit mlhu a nejasno, které v tomhle tématu vidím kolem sebe.

Pokud nemáte čas se dívat, tak tady je shrnutí nejdůležitějších myšlenek v koncentrované podobě (ale přijdete o několik zajímavých příkladů, které jsou v záznamu :-)):

  • Inovační příležitost je tam, kde je důležitý lidský problém k řešení, který má dostatečný (velký) počet lidí a existuje Vaše kompetence jej řešit (ideálně nejlépe na světě).
  • Objevujeme příležitosti – tedy ne nápady, jak je ve firmách často zvykem. Parafrázovaně: lidé nekupují vrtačku, ale potřebují díru ve zdi (=job-to-be-done) – otázkou na inovátora-stratéga potom je – je toto dostatečně velká příležitost co do počtu i objemu a naší schopnosti v tom lidem nějak pomoci?
  • Zásadním momentem při objevování příležitostí je vyhnout se systematickým chybám v lidském poznávání a rozhodování (konfirmační zkreslení, stereotypizace, priming, halo efekt a mnoho dalších) – inovace jsou doménou, která je přímo přitahuje a dle mého názoru jsou jedním ze zásadních důvodů nízké úspěšnosti projektů.
  • Můžete to hrát na štěstí, ale pokud chcete skutečně opakovatelný způsob s predikovatelným výstupem, tak Vám v této fázi mimo jiné pomůže systematický pohled na potřeby lidí skrze metodiku Jobs-to-be-done a kvantifikaci potenciálu  za použití tzv Fermiho odhadů.
  • A poslední poznámka: nehledáme příležitosti kdekoli. Pro inovační strategii zavedené firmy je zásadní ujasnit si velikost příležitosti v současném core-jobu a až pak případně hledat další (jiné) joby (start-upy atd). Ale hrají v tom také roli hrozby vstupu nových technologií (viz příběhy ledařů, SSD-HD disků a dalších). Je to také otázka koncentrace, míry rizika a návratnosti investovaného úsilí. Uf.

A v prezentaci jsem se pokusil toto myšlení ilustrovat na projektu pro LMC Práce za rohem, případně si najděte na videu nebo zavolejte, rád Vám k tomu řeknu více osobně.

Díky Adamovi Hazdrovi za skvělou akci!

Jinak 21.-22.6. se můžeme potkat na konferenci Inovace a leadership, kde povedu workshop na téma Inovační leadership a bude samozřejmě spousta dalších skvělých řečníků (Jáno Košturiak, Honza Mašek, Petr Skondrojanis a další). Kdo by jste se chtěli na poslední chvíli přihlásit, slevový kód na 25% je RedButton_PetrSidlo.

PS: po publikování se ozval Petr Michl z Marketing Journalu a poslal mi odkaz na článek, který, inspirován přednáškou, následně napsal, dokonce i vložil ilustrace z prezentace. Díky Petře! Zde odkaz pro všechny, kteří si chtějí o hledání příležítostí přečíst víc …

About Petr Šídlo

Life is innovation.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vložte email adresu a dostávejte upozornění na nové příspěvky emailem.

Připojte se k 174 dalším odběratelům

O autorovi

První krok k podnikání v inovacích bylo uvědomění, že vše, co nezačíná u srdce, je odsouzené k neúspěchu. A tak dělám čemu věřím a užívám si, že to nemusí být nic jiného.

%d blogerům se to líbí: